60W SINGLE CHANNEL DRIVER, 0-10V
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)108VAC
Voltage - Input (Max)382VAC
Voltage - Output20 ~ 50V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)60 W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP20
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.50" L x 1.30" W x 1.10" H (241.3mm x 33.1mm x 28.0mm)
Approval AgencycUL, cULus, FCC, UL
Standard NumberUL 8750
TT-DKEY-976-BXDR-MP-60LW-U114A-01-A-12-ND
in stockINR 4451.445
Bridgelux
1 1
Bridgelux 976-BXDR-MP-60LW-U114A-01-A-12-ND
Sku: TT-DKEY-976-BXDR-MP-60LW-U114A-01-A-12-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)108VAC
Voltage - Input (Max)382VAC
Voltage - Output20 ~ 50V
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts)60 W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOTP, OVP, SCP
RatingsIP20
Efficiency89%
Termination StyleWire Leads