STANDARD MOTOR 11139 RPM 24V
Product Attributes:
SeriesPWN10V
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionStandard
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM11139 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)0.277 / 1.96
Power - Rated-
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 0.803" Dia (20.40mm)
Diameter - Shaft0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.445" (11.30mm)
Mounting Hole Spacing0.488" (12.40mm)
Termination StyleSolder Tab
Features-
Gear Reduction Ratio-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)-
Operating Temperature-
TT-DKEY-942-PWN10VEE24AA-ND
in stockINR 607.68
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-PWN10VEE24AA-ND
Sku: TT-DKEY-942-PWN10VEE24AA-ND
Description of product
STANDARD MOTOR 11139 RPM 24V
Product Attributes:
SeriesPWN10V
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionStandard
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated24VDC
RPM11139 RPM
Power - Rated-
Encoder Type-