STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Product Attributes:
SeriesPM
Product StatusActive
TypePermanent Magnet
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution48.0
Step Angle7.5°
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)23.4 / 167
Size / DimensionRound - 2.160" Dia (55.00mm)
Diameter - Shaft0.157" (4.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.591" (15.00mm)
Mounting Hole Spacing2.560" (65.00mm)
Termination StyleWire Leads
Operating Temperature-
Coil Resistance5.5 Ohms
FeaturesRound Shaft
Current Rating (Amps)600 mA
NEMA Frame Size-
TT-DKEY-942-PM55L-048-HHD0-ND
in stockINR 6554.880000000001
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-PM55L-048-HHD0-ND
Sku: TT-DKEY-942-PM55L-048-HHD0-ND
Description of product
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Product Attributes:
SeriesPM
Product StatusActive
TypePermanent Magnet
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution48.0
Step Angle7.5°
Accuracy-
Termination StyleWire Leads
Operating Temperature-
Coil Resistance5.5 Ohms
FeaturesRound Shaft
Current Rating (Amps)600 mA