POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-93R1A-R22-A08L-ND
1 1
Bourns Inc. 93R1A-R22-A08L-ND
Bourns Inc. 93R1A-R22-A08L-ND
Sku: TT-DKEY-93R1A-R22-A08L-ND
Description of product
POT 500 OHM 2W CERMET LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Adjustment TypeSide Adjustment
Actuator TypeSlotted