SENSOR LINEAR 150MM PC PIN
Product Attributes:
SeriesSoftPot
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 150.00mm (0 ~ 5.91")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance10 kOhms
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StylePC Pin
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Package / CaseSensor Strip
Supplier Device Package-
TT-DKEY-905-SP-L-0150-103-3%-MP-ND
in stockINR 2453.805
Spectra Symbol
1 1
Spectra Symbol 905-SP-L-0150-103-3%-MP-ND
Sku: TT-DKEY-905-SP-L-0150-103-3%-MP-ND
Description of product
SENSOR LINEAR 150MM PC PIN
Product Attributes:
SeriesSoftPot
Product StatusActive
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
OutputResistive
Output Signal-
Linearity±3%
Resistance10 kOhms
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StylePC Pin