RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W
Product Attributes:
SeriesMetal-Mite®89
Part StatusActive
Resistance5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm)
Height - Seated (Max)0.620" (15.75mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure Rate-
TT-DKEY-850F5R0E-ND
in stockINR 1415.5944
Ohmite
1 1
Ohmite 850F5R0E-ND
Ohmite 850F5R0E-ND
Sku: TT-DKEY-850F5R0E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W
Product Attributes:
SeriesMetal-Mite®89
Part StatusActive
Resistance5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges