RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 5W
Part StatusActive
Resistance7.5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max)0.330" (8.38mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-805F7R5E-ND
in stockINR 905.91534
Ohmite
1 1
Ohmite 805F7R5E-ND
Ohmite 805F7R5E-ND
Sku: TT-DKEY-805F7R5E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 5W
Part StatusActive
Resistance7.5 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges