RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W
Part StatusActive
Resistance500 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max)0.330" (8.38mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-805F500E-ND
in stockINR 992.06448
Ohmite
1 1
Ohmite 805F500E-ND
Ohmite 805F500E-ND
Sku: TT-DKEY-805F500E-ND
Description of product
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 5W
Part StatusActive
Resistance500 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges