.52" RED LED DISPLAY
Product StatusActive
Number of Characters1
Size / Dimension0.689" H x 0.488" W x 0.285" D (17.50mm x 12.40mm x 7.25mm)
Digit/Alpha Size0.52" (13.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test10mA
Millicandela Rating110mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Display Format-
TT-DKEY-754-SA52-11SURKWA-ND
in stockINR 336.96
Kingbright
1 1
Kingbright 754-SA52-11SURKWA-ND
Sku: TT-DKEY-754-SA52-11SURKWA-ND
Description of product
.52" RED LED DISPLAY
Product StatusActive
Number of Characters1
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Current - Test10mA
Millicandela Rating110mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)75mW