LED GREEN DIFF RECT 2MMX5MM T/H
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorGreen
ConfigurationStandard
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating5mcd
Lens StyleRectangle with Flat Top
Lens Size5.00mm x 2.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle110°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRectangular 2mmx5mm
Size / Dimension5.00mm L x 2.00mm W
Height (Max)7.00mm
TT-DKEY-754-1200-ND
in stockINR 48.824999999999996
Kingbright
1 1
Kingbright 754-1200-ND
Kingbright 754-1200-ND
Sku: TT-DKEY-754-1200-ND
Description of product
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
ColorGreen
ConfigurationStandard
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating5mcd
Lens Size5.00mm x 2.00mm
Current - Test20mA
Viewing Angle110°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Package / CaseRadial
Height (Max)7.00mm