DL PNT FLOATSWITCH 134MM TOTAL L
Product Attributes:
SeriesRSF166P
Product StatusActive
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Dual Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO, SPST-NC/NO
Current600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level1.969", 5.906" (50mm, 150mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismPolyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
TT-DKEY-725-RSF166A50A100P-ND
in stockINR 9801.27
Sensata-Cynergy3
1 1
Sensata-Cynergy3 725-RSF166A50A100P-ND
Sku: TT-DKEY-725-RSF166A50A100P-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesRSF166P
Product StatusActive
TypeLiquid
Current600 mA
Voltage Rating120VDC, 240VAC