DL PNT FLOATSWITCH 177MM TOTAL L
Product Attributes:
SeriesRSF166
Product StatusActive
TypeLiquid
Output TypeSwitch (2) (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current600 mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.85
Switch Actuation Level1.181", 5.906" (30mm, 150mm)
Mounting TypePanel Mount, M16x2 Thread
Material - Housing & PrismPolyphenylene Sulphide (PPS)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Voltage Rating120VDC, 240VAC
TT-DKEY-725-RSF166A25B150-ND
in stockINR 8947.53
Sensata-Cynergy3
1 1
Sensata-Cynergy3 725-RSF166A25B150-ND
Sku: TT-DKEY-725-RSF166A25B150-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesRSF166
Product StatusActive
TypeLiquid
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current600 mA
Voltage Rating120VDC, 240VAC