SINGLE FLOAT SWITCH TWO LEVEL ST
Product Attributes:
SeriesFLPV
Product StatusActive
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC
Current400 mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.8
Switch Actuation Level1.969" ~ 3.937" (50mm ~ 100mm)
Mounting TypeMale 1/4" (6.35mm) BSP
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature-20°C ~ 79°C
Voltage Rating120VDC, 200VAC
TT-DKEY-725-FLPVA50B100-ND
in stockINR 57330.315
Sensata-Cynergy3
1 1
Sensata-Cynergy3 725-FLPVA50B100-ND
Sku: TT-DKEY-725-FLPVA50B100-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesFLPV
Product StatusActive
TypeLiquid
Output ConfigurationSPST-NC
Current400 mA
Voltage Rating120VDC, 200VAC