POT 10K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.5W
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.866" (22.00mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-716-PRV6SAABJYB25103KA-ND
in stockINR 2098.08
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-PRV6SAABJYB25103KA-ND
Sku: TT-DKEY-716-PRV6SAABJYB25103KA-ND
Description of product
POT 10K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.5W
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted