POT 100K OHM 1.5W CERMET LINEAR
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.5W
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.630" (16.00mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-716-PRV6SAABGYB25104KA-ND
in stockINR 2098.08
Vishay Sfernice
1 1
Vishay Sfernice 716-PRV6SAABGYB25104KA-ND
Sku: TT-DKEY-716-PRV6SAABGYB25104KA-ND
Description of product
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)1.5W
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted