POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series149
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypeThrough Hole
TT-DKEY-693-14910A0BHSX10103KA-ND
in stockINR 2111.04
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 693-14910A0BHSX10103KA-ND
Sku: TT-DKEY-693-14910A0BHSX10103KA-ND
Description of product
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Series149
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
FeaturesSealed
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation300°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeSlotted