SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 91DB
TechnologyMagnetic
TypeGeneral Purpose
Frequency Range500 Hz ~ 4.5 kHz
Frequency - Self Resonant500Hz
Impedance8 Ohms
Efficiency - dBA91.00
Efficiency - Testing100mW/100mm
Efficiency - TypeSound Pressure Level (SPL)
Power - Rated1 W
Power - Max1.5 W
Port LocationTop
ShapeRound
Material - ConePolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - MagnetNd-Fe-B
Ingress Protection-
RatingsIEC 60601-1-8
TerminationWire Leads
Size / Dimension1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)0.181" (4.60mm)
TT-DKEY-668-AS03608MR-LW100-R-ND
in stockINR 305.28000000000003
PUI Audio, Inc.
1 1
PUI Audio, Inc. 668-AS03608MR-LW100-R-ND
Sku: TT-DKEY-668-AS03608MR-LW100-R-ND
Description of product
SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 91DB
TechnologyMagnetic
TypeGeneral Purpose
Frequency - Self Resonant500Hz
Impedance8 Ohms
Efficiency - dBA91.00
Power - Rated1 W
Power - Max1.5 W
Port LocationTop
ShapeRound
Material - MagnetNd-Fe-B
Ingress Protection-
RatingsIEC 60601-1-8
TerminationWire Leads