SPEAKER 8OHM 1.2W TOP PORT 88DB
TechnologyMagnetic
TypeGeneral Purpose
Frequency Range900 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant900Hz
Impedance8 Ohms
Efficiency - dBA88.00
Efficiency - Testing100mW/100mm
Efficiency - TypeSound Pressure Level (SPL)
Power - Rated1.2 W
Power - Max1.8 W
Port LocationTop
ShapeRound
Material - ConePolyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - MagnetNd-Fe-B
Ingress Protection-
Ratings-
TerminationWire Leads
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
TT-DKEY-668-AS01508MR-6-LW100-R-ND
in stockINR 338.4
PUI Audio, Inc.
1 1
PUI Audio, Inc. 668-AS01508MR-6-LW100-R-ND
Sku: TT-DKEY-668-AS01508MR-6-LW100-R-ND
Description of product
TechnologyMagnetic
TypeGeneral Purpose
Frequency Range900 Hz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant900Hz
Impedance8 Ohms
Efficiency - dBA88.00
Power - Rated1.2 W
Power - Max1.8 W
Port LocationTop
ShapeRound
Material - MagnetNd-Fe-B
Ingress Protection-
Ratings-
TerminationWire Leads