POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series6639
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±15%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Rotation340°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-6639S-301-103-ND
in stockINR 3261.4399999999996
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. 6639S-301-103-ND
Bourns Inc. 6639S-301-103-ND
Sku: TT-DKEY-6639S-301-103-ND
Description of product
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Product Attributes:
Series6639
Product StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±15%
Power (Watts)1W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation340°
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted