7.0" 800X480 PIXEL CAPACITIVE TO
Product Attributes:
SeriesEVE3
Product StatusActive
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenCapacitive
Diagonal Screen Size7" (177.80mm)
Viewing Area153.84mm W x 85.63mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels800 x 480 (WVGA)
InterfaceSPI
Controller Type-
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
TT-DKEY-635-EVE3-70G-BLM-TPC-F32-ND
in stockINR 15476.13
Matrix Orbital
1 1
Matrix Orbital 635-EVE3-70G-BLM-TPC-F32-ND
Sku: TT-DKEY-635-EVE3-70G-BLM-TPC-F32-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesEVE3
Product StatusActive
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenCapacitive