SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.9%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-CB Formed Leads, SMT
Supplier Device Package5-CB
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
TT-DKEY-620-ACS772LCB-050B-SMT-T-ND
in stockINR 1308.96
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-ACS772LCB-050B-SMT-T-ND
Sku: TT-DKEY-620-ACS772LCB-050B-SMT-T-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 50A 5-CB
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity40mV/A
FrequencyDC ~ 200kHz
Linearity±0.9%
Accuracy-
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time2.5µs
Current - Supply (Max)15mA