SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing65A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity30.77mV/A
Frequency100kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time0.3µs
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
GradeAutomotive
QualificationAEC-Q100
TT-DKEY-620-ACS732KMATR-65AB-TTR-ND,620-ACS732KMATR-65AB-TCT-ND,620-ACS732KMATR-65AB-TDKR-ND
in stockINR 838.0800000000002
Allegro MicroSystems
1 1
Sku: TT-DKEY-620-ACS732KMATR-65AB-TTR-ND,620-ACS732KMATR-65AB-TCT-ND,620-ACS732KMATR-65AB-TDKR-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 65A 16SOIC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect
Current - Sensing65A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity30.77mV/A
Frequency100kHz
Linearity±0.5%
Accuracy±2.5%
Voltage - Supply4.75V ~ 5.25V
Response Time0.3µs
Current - Supply (Max)35mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount