SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Differential
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity100mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time4µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-620-ACS724KMATR-20AB-TTR-ND,620-ACS724KMATR-20AB-TCT-ND,620-ACS724KMATR-20AB-TDKR-ND
in stockINR 577.44
Allegro MicroSystems
1 1
Sku: TT-DKEY-620-ACS724KMATR-20AB-TTR-ND,620-ACS724KMATR-20AB-TCT-ND,620-ACS724KMATR-20AB-TDKR-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity100mV/A
FrequencyDC ~ 120kHz
Linearity±1%
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Response Time4µs
Current - Supply (Max)14mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount