SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity55mV/A
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy±5%
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time4.6µs
Current - Supply (Max)5.5mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
TT-DKEY-620-1373-2-ND,620-1373-1-ND,620-1373-6-ND,2156-ACS711KLCTR-25AB-T-ND
in stockINR 407.34
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-1373-2-ND,620-1373-1-ND,620-1373-6-ND,2156-ACS711KLCTR-25AB-T-ND
Sku: TT-DKEY-620-1373-2-ND,620-1373-1-ND,620-1373-6-ND,2156-ACS711KLCTR-25AB-T-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 25A AC/DC
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
For MeasuringAC/DC
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity55mV/A
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy±5%
Voltage - Supply3V ~ 5.5V
Response Time4.6µs
Current - Supply (Max)5.5mA
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount