CAP 47MF -20% +80% 5.5V SMD
Product Attributes:
SeriesDVN
Product StatusActive
Capacitance47 mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)30Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationSMD (SMT) Tabs
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
TT-DKEY-604-RSCVN4735R5G08012TTR-ND,604-RSCVN4735R5G08012TCT-ND,604-RSCVN4735R5G08012TDKR-ND
in stockINR 862.1099999999999
Elna America
1 1
Elna America 604-RSCVN4735R5G08012TTR-ND,604-RSCVN4735R5G08012TCT-ND,604-RSCVN4735R5G08012TDKR-ND
Sku: TT-DKEY-604-RSCVN4735R5G08012TTR-ND,604-RSCVN4735R5G08012TCT-ND,604-RSCVN4735R5G08012TDKR-ND
Description of product
CAP 47MF -20% +80% 5.5V SMD
Product Attributes:
SeriesDVN
Product StatusActive
Capacitance47 mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5 V
TerminationSMD (SMT) Tabs
Mounting TypeSurface Mount
Lead Spacing-