CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MZR
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)180mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency335 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency670 mA @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EMZR500ARA221MHA0GTR-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GCT-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GDKR-ND
in stockINR 120.84799999999998
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EMZR500ARA221MHA0GTR-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GCT-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GDKR-ND
Sku: TT-DKEY-565-EMZR500ARA221MHA0GTR-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GCT-ND,565-EMZR500ARA221MHA0GDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MZR
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing-
Mounting TypeSurface Mount