CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MZR
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)160mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency300 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency600 mA @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EMZR250ARA221MF80GTR-ND,565-EMZR250ARA221MF80GCT-ND,565-EMZR250ARA221MF80GDKR-ND
in stockINR 72.8
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EMZR250ARA221MF80GTR-ND,565-EMZR250ARA221MF80GCT-ND,565-EMZR250ARA221MF80GDKR-ND
Sku: TT-DKEY-565-EMZR250ARA221MF80GTR-ND,565-EMZR250ARA221MF80GCT-ND,565-EMZR250ARA221MF80GDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MZR
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25 V
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing-
Mounting TypeSurface Mount