CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MHS
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)130mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency515 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency1.03 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EMHS630GRA331MKG5STR-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SCT-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SDKR-ND
in stockINR 244.60799999999998
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EMHS630GRA331MKG5STR-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SCT-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SDKR-ND
Sku: TT-DKEY-565-EMHS630GRA331MKG5STR-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SCT-ND,565-EMHS630GRA331MKG5SDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Product Attributes:
SeriesAlchip™- MHS
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing-
Mounting TypeSurface Mount