67dbac4b8b74a6003ef3a770 Chemi-Con 565-ELXS451VSN471MA40S-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dbac4c8b74a6003ef3a773/35mmx42mm-radial-can.jpg
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Product Attributes:
SeriesLXS
Product StatusActive
Capacitance470 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.95 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency2.7885 A @ 50 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-ELXS451VSN471MA40S-ND
in stockINR 1320.592
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-ELXS451VSN471MA40S-ND
Sku: TT-DKEY-565-ELXS451VSN471MA40S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesLXS
Product StatusActive
Capacitance470 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole