CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYC
Product StatusActive
Capacitance2400 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)29mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency2.34 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency3.12 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKYC350ELL242MK30S-ND
in stockINR 180.544
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYC350ELL242MK30S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYC350ELL242MK30S-ND
Description of product
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYC
Product StatusActive
Capacitance2400 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can