67dbaaf2a508e8002bf42619 Chemi-Con 565-EKYB800ELL122MMN3S-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dbaaf3a508e8002bf42628/kybpercent20seriespercent2018x33mm.jpg
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYB
Product StatusActive
Capacitance1200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.53 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.55 A @ 100 kHz
Impedance20 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB800ELL122MMN3S-ND
in stockINR 362.544
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB800ELL122MMN3S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB800ELL122MMN3S-ND
Description of product
CAP ALUM 1200UF 20% 80V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYB
Product StatusActive
Capacitance1200 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance20 mOhms