CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYB
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.638 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.73 A @ 100 kHz
Impedance25 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB630ELL102ML25S-ND
in stockINR 248.97599999999997
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB630ELL102ML25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB630ELL102ML25S-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYB
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance25 mOhms