CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYA
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency625 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency1.25 A @ 100 kHz
Impedance47 mOhms
TT-DKEY-565-EKYA101ELL221MK25S-ND
in stockINR 149.96800000000002
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYA101ELL221MK25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYA101ELL221MK25S-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKYA
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance47 mOhms