CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL TH
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance100 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency240 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency600 mA @ 100 kHz
Impedance110 mOhms
TT-DKEY-565-EKY-800ELL101MJ16S-ND
in stockINR 106.288
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKY-800ELL101MJ16S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKY-800ELL101MJ16S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance100 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated80 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Impedance110 mOhms