CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.494 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.49 A @ 100 kHz
Impedance36 mOhms
TT-DKEY-565-EKY-500ELL102MM20S-ND
in stockINR 224.224
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKY-500ELL102MM20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKY-500ELL102MM20S-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance36 mOhms