CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency432.5 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency865 mA @ 100 kHz
Impedance80 mOhms
TT-DKEY-565-EKY-350ELL221MJC5S-ND
in stockINR 69.888
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKY-350ELL221MJC5S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKY-350ELL221MJC5S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesKY
Product StatusActive
Capacitance220 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Impedance80 mOhms