CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL TH
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance47 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency420 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency1.05 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKXJ351ELL470MU20S-ND
in stockINR 221.31199999999998
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ351ELL470MU20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ351ELL470MU20S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance47 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated350 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can