CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency3.2625 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKXJ201ELL331MU50S-ND
in stockINR 355.264
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ201ELL331MU50S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ201ELL331MU50S-ND
Description of product
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKXJ
Product StatusActive
Capacitance330 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can