CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKMQ
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.5 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency1.62 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EKMQ350ELL332MLN3S-ND
in stockINR 235.872
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKMQ350ELL332MLN3S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKMQ350ELL332MLN3S-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesKMQ
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Package / CaseRadial, Can