CAP ALUM 160UF 20% 50V RADIAL TH
Product Attributes:
SeriesGXF
Product StatusActive
Capacitance160 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)240mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency292 mA @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
TT-DKEY-565-EGXF500ELL161MJC5S-ND
in stockINR 93.184
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EGXF500ELL161MJC5S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EGXF500ELL161MJC5S-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesGXF
Product StatusActive
Capacitance160 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)