CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Product Attributes:
SeriesGXF
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)31mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency1.488 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency-
Impedance-
TT-DKEY-565-EGXF500ELL102MU25S-ND
in stockINR 250.432
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EGXF500ELL102MU25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EGXF500ELL102MU25S-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Product Attributes:
SeriesGXF
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50 V
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.295" (7.50mm)