CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesGPD
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)24mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Ripple Current @ Low Frequency4.3575 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency5.81 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-565-EGPD350ELL332MK40H-ND
in stockINR 355.264
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EGPD350ELL332MK40H-ND
Sku: TT-DKEY-565-EGPD350ELL332MK40H-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
SeriesGPD
Product StatusActive
Capacitance3300 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35 V
PolarizationPolar
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can