24V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 14.
Product Attributes:
SeriesHG37
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor Type-
Voltage - Rated24VDC
RPM14.5 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)83.27 / 588
Power - Rated-
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 1.457" Dia (37.00mm)
Diameter - Shaft0.236" (6.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.913" (23.20mm)
Mounting Hole Spacing-
Termination StyleSolder Tab
Features-
Gear Reduction Ratio300
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)83.27 / 588
Operating Temperature-
TT-DKEY-563-HG37-300-AB-00-ND
in stockINR 4010.625
Nidec Copal Electronics
1 1
Nidec Copal Electronics 563-HG37-300-AB-00-ND
Sku: TT-DKEY-563-HG37-300-AB-00-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHG37
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor Type-
Voltage - Rated24VDC
RPM14.5 RPM
Power - Rated-
Encoder Type-