12V DC PLANETARY GEAR MOTOR, 70
Product Attributes:
SeriesHG37
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor Type-
Voltage - Rated12VDC
RPM70 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)27.76 / 196
Power - Rated-
Encoder Type-
Size / DimensionRound - 1.457" Dia (37.00mm)
Diameter - Shaft0.236" (6.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.913" (23.20mm)
Mounting Hole Spacing-
Termination StyleSolder Tab
Features-
Gear Reduction Ratio60
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)41.63 / 294
Operating Temperature-
TT-DKEY-563-HG37-060-AA-00-ND
in stockINR 4148.639999999999
Nidec Components Corporation
1 1
Nidec Components Corporation 563-HG37-060-AA-00-ND
Sku: TT-DKEY-563-HG37-060-AA-00-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHG37
Product StatusActive
TypeDC Motor
FunctionGearmotor
Motor Type-
Voltage - Rated12VDC
RPM70 RPM
Power - Rated-
Encoder Type-