XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ LVCMOS
Product Attributes:
SeriesAST3TQ53
Product StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeTCXO
Frequency40 MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Absolute Pull Range (APR)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.205" L x 0.134" W (5.20mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Spread Spectrum Bandwidth-
in stockINR 3490.56
Abracon LLC
Description of product
Product Attributes:
SeriesAST3TQ53
Product StatusActive
Base ResonatorCrystal
TypeTCXO
Frequency40 MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Absolute Pull Range (APR)-
Current - Supply (Max)6mA
Package / Case4-SMD, No Lead