POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series534
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient20ppm/°C
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-534B1104JC-ND
in stockINR 5061.599999999999
Vishay Spectrol
1 1
Vishay Spectrol 534B1104JC-ND
Vishay Spectrol 534B1104JC-ND
Sku: TT-DKEY-534B1104JC-ND
Description of product
Product Attributes:
Series534
Product StatusActive
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Built in SwitchNone
Number of Turns10.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Rotation3600°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted