150W 1400J 50 OHMS 10% SLAB
Product Attributes:
Series500
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±10%
Power (Watts)150W
CompositionCeramic
Temperature Coefficient0/ -800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type-
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension10.000" L x 0.252" W (254.00mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)1.500" (38.10mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Failure Rate-
TT-DKEY-510SP500KG2-ND
in stockINR 5609.24496
Ohmite
1 1
Ohmite 510SP500KG2-ND
Ohmite 510SP500KG2-ND
Sku: TT-DKEY-510SP500KG2-ND
Description of product
150W 1400J 50 OHMS 10% SLAB
Product Attributes:
Series500
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±10%
Power (Watts)150W
CompositionCeramic
Coating, Housing Type-