STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 48V
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated48VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)297.38 / 2100
Size / DimensionSquare - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing1.856" (47.14mm)
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-
Coil Resistance-
FeaturesIntegrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)2.8 A
NEMA Frame Size24
TT-DKEY-505-PD60-3-1160-TMCL-ND
in stockINR 46631.52
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-PD60-3-1160-TMCL-ND
Sku: TT-DKEY-505-PD60-3-1160-TMCL-ND
Description of product
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated48VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy-
Operating Temperature-
Coil Resistance-
Current Rating (Amps)2.8 A