PANDRIVE NEMA17, 24V, 38 OZ IN/
Product Attributes:
SeriesPANdrive™
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm)31.2 / 220
Size / DimensionSquare - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Diameter - Shaft-
Length - Shaft and Bearing-
Mounting Hole Spacing1.220" (31.00mm)
Termination StyleConnector
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Coil Resistance1 Ohms
FeaturesIntegrated Controller, Round Shaft
Current Rating (Amps)1 A
NEMA Frame Size17
TT-DKEY-505-PD42-1-1270-CANOPEN-ND
in stockINR 22538.88
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-PD42-1-1270-CANOPEN-ND
Sku: TT-DKEY-505-PD42-1-1270-CANOPEN-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesPANdrive™
Product StatusActive
TypeHybrid
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Steps per Revolution200.0
Step Angle1.8°
Accuracy±5%
Diameter - Shaft-
Length - Shaft and Bearing-
Termination StyleConnector
Coil Resistance1 Ohms
Current Rating (Amps)1 A