LED LZ1 RED 624NM SMD
Product Attributes:
SeriesLZ1
Product StatusActive
ColorRed
Wavelength624nm (618nm ~ 630nm)
Current - Test1A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.7V
Lumens/Watt @ Current - Test64 lm/W
Current - Max1.2A
Luminous Flux @ Current/Temperature173lm (117lm ~ 228lm)
Temperature - Test25°C
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1816 (4540 Metric)
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
TT-DKEY-475-LZ1-00R102-0000TR-ND,475-LZ1-00R102-0000CT-ND,475-LZ1-00R102-0000DKR-ND
in stockINR 606.24
ams-OSRAM USA INC.
1 1
ams-OSRAM USA INC. 475-LZ1-00R102-0000TR-ND,475-LZ1-00R102-0000CT-ND,475-LZ1-00R102-0000DKR-ND
Sku: TT-DKEY-475-LZ1-00R102-0000TR-ND,475-LZ1-00R102-0000CT-ND,475-LZ1-00R102-0000DKR-ND
Description of product
LED LZ1 RED 624NM SMD
Product Attributes:
SeriesLZ1
Product StatusActive
ColorRed
Current - Test1A
Current - Max1.2A
Temperature - Test25°C
Viewing Angle100°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSMD